16 i 17 września (czwartek i piątek) w Warszawie odbędzie się kolejna wymIaNNa, czyli spotkanie osób i instytucji zajmujących się innowacjami społecznymi.
Ostatni raz takie wydarzenie miało miejsce ponad 2 lata temu. Od tego czasu tak wiele się zmieniło…. Z pewnością innowacyjności społecznej potrzebujemy teraz jeszcze bardziej. Dociera do nas, że zdolność do bycia innowacyjnym nie jest tylko czymś, co “miło jest mieć”, ale coraz częściej przekonujemy się, że to może być umiejętność decydująca o przetrwaniu. Spotykają nas (i pewnie będą spotykać) wyzwania całkiem nowe i gwałtowne. Musimy za nimi nadążać.
Zapotrzebowanie na innowacje społeczne nie zniknie więc i my zamierzamy organizować kolejne WymIaNNy w przyszłości. Wierzymy, że z czasem staną się one elementem kalendarza szeroko rozumianego środowiska osób i instytucji związanych z innowacjami społecznymi w Polsce.
Dlatego, że wierzymy - jakkolwiek banalnie to brzmi - że wymiana doświadczeń i budowanie relacji pomiędzy innowatorami i innowatorkami oraz tymi, którzy ich wspierają jest warunkiem koniecznym do tego, by innowacje rozwijały się w lepszy sposób. By miały większy zasięg, a także by były trwalsze.
Jesteśmy różnorodni - szukamy i rozwijamy innowacje w różnych tematach i obszarach. Dla części z nas jest to stałe zajęcie, dla części tylko czasowe. Jesteśmy związani z różnego typu instytucjami lub robimy to w pojedynkę.
Wspólnie jednak tworzymy coś, co dopiero w Polsce raczkuje, czyli ekosystem innowacji społecznych. Ufamy, że z czasem ten ekosystem będzie się rozwijać. Nie ma on jednak szans powodzenia bez podstawy, budulca jaką są relacje pomiędzy osobami i instytucjami, które są gotowe dzielić się swoimi doświadczeniami, są otwarte na współpracę, ciekawe innych. Bez tego co “pomiędzy” grozi nam to, że zamiast systemu stworzymy zbiór odseparowanych instytucji.
Kogo zapraszamy? Wszystkich, którzy zajmują się innowacjami społecznymi, a więc:
innowatorów i innowatorki społeczne, czyli tych, którzy sami lub przy wsparciu innych osób “robią” innowacje społeczne - wymyślają je, rozwijają, sprawdzają w praktyce, dbają o to, by dalej trwały
przedstawicieli i przedstawicielki instytucji, które wspierają rozwój innowacji społecznych, a więc przede wszystkim osoby związane z inkubatorami innowacji społecznych, a także samorządami lokalnymi, administracją centralną, uczelniami, instytucjami finansowymi, firmami zaangażowanymi społecznie, grantodawcami
inne osoby na różne sposoby związane z tematem innowacji społecznych
Będzie czas na poznawanie się, dzielenie się doświadczeniami, uczenie się od siebie nawzajem, opowiadanie o tym jakie metody pracy się sprawdzają, a co działa mniej lub wcale, rozmowy o sukcesach i porażkach, a także na inspirowanie się wzajemnie i otwieranie się na nowe wątki.
Jak wiadomo jest wielce prawodpodobne, że niebawem będziemy się widywać ponownie tylko na ekranach komputera. Tym bardziej zależy nam na tym, aby zdążyć i umożliwić nam wszystkim spotkanie możliwe osobiste i bezpośrednie. Proponujemy różne “formaty” wydarzenia, aby możliwie najlepiej poznać i zapamiętać siebie nawzajem - niejako naładować baterie naszych relacji. Takie czasy...
Klikając w poniższe przyciski znajdziecie szczegółowy program każdego z dni
Będziemy rozmawiać m.in. o tym:
jak szukać innowacji społecznych oraz społecznych innowatorów i innowatorki,
jak wspierać ich oraz ich pomysły,
jak pracować nad własnymi nowatorskimi pomysłami, a czego przy tej okazji unikać,
w jaki sposób warto finansować innowacje społeczne,
jak na trwałe zakorzeniać innowacyjność społeczną w praktyce działaniach różnego typu instytucji.
wspólnie zastanowimy się nad tym, jak powinien wyglądać szerzej rozumiany system wspierania innowacji społecznych w Polsce i jak wspólnie sprzyjać jego powstaniu
Odwiedzimy także różne miejsca w Warszawie, w których realizowane są nowatorskie przedsięwzięcia społeczne.
Naszą intencją jest, by wymIaNNa miała możliwie elastyczną formułę - by można było uczestniczyć zarówno w całym wydarzeniu, jak i tylko pojedynczych elementach. Część spotkań będzie się odbywała w sposób równoległy do siebie.
Rozpoczęcie wymIaNNy i czas na poznawanie uczestników i uczestniczek.
Więcej o tej części >>
Rozmowa w samo południe z udziałem Edwina Bendyka (Fundacja im. Stefana Batorego, Polityka), Agaty Stafiej-Bartosik (Ashoka w Polsce) i Kuby Wygnańskiego (Fundacja Stocznia). Prowadzi Dariusz Bugalski (autor podcastu K3)
Więcej o rozmowie >>
Równoległe sesje dotyczące innowacji społecznych w wybranych obszarach tematycznych.
Więcej o tej części >>
Wieczorna rozmowa z udziałem Jaca Jakubowskiego (Grupa TROP), Krystiana Jażdżewskiego (Warsaw Genomics) oraz Ewy Smuk-Stratenwerth i Petera Stratenwertha.
Więcej o rozmowie >>
Więcej >>
9.00-10.00
10.00-10.30
czas na przejazdy
11.30-12.00
czas na przejazdy
13.00-13.30
czas na przejazdy
Więcej informacji o tej części >>
Kiedy? czwartek (16 września) 11.00-12.00
Bardzo nam zależy na tym, aby wymIaNNa była dla nas wszystkich okazją do poznania osób, które zajmują się innowacjami społecznymi - sami je wymyślają i rozwijają lub wspomagają innych. Czasem będą to osoby, o których już kiedyś słyszeliście, ale nigdy nie było szansy na dłuższą rozmowę, czasem zaś będą to zupełnie nowe postaci. Chcemy, aby to poznawanie się działo się to nie tylko "przy okazji".
Dlatego zapraszamy Was do tego, by początek wymIaNNy przeznaczyć na sprawdzenie, kto jeszcze jest jej uczestnikiem/uczestniczką, a także do przedstawienia siebie innym. Przeprowadzimy Was przez ten proces korzystając z różnych pytań i gier - mamy nadzieję, że razem sprawimy, że będzie to wartościowy, a też miły czas.
Przewodniczkami będą Katarzyna Pliszczyńska i Michalina Przeradzka z Fundacji Stocznia.
Kiedy? czwartek (16 września) 12.00-13.00
O czym?
Od czasu pierwszej wymIaNNy minęły 2 lata. To nie były 2 lata podobne do innych. Spotkało nas nowe, trudne doświadczenie. Nie wiemy też, co nas jeszcze czeka. Nie byliśmy na to gotowi i ciągle nie jesteśmy. Musieliśmy uczyć się szybko - zrozumieć co się dzieje od strony medycznej, ekonomicznej, społecznej. Musieliśmy inaczej organizować pomoc medyczną, wynaleźć szczepionkę, żyć nie wychodząc z domu - uczyć się, pracować, podtrzymywać relacje. Wszystko to trzeba było wymyślać w wielkim pośpiechu, ucząc się na błędach. Zdolność do poszukiwania nowych rozwiązań i do innowacyjności często decydowała o przetrwaniu.
Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że tak będzie też w przyszłości. Innowacyjność nie jest już “dodatkiem”, to raczej “konieczność”.
O tym, dlaczego innowacje społeczne są potrzebne bardziej niż kiedykolwiek, będziemy rozmawiać w czasie sesji wprowadzającej nas w wymIaNNę.
Do rozmowy, prowadzonej przez Dariusza Bugalskiego, zaprosiliśmy trzy osoby, które starają się spoglądać na to co nas otacza także z szerszej - globalnej i ewolucyjnej - perspektywy Edwina Bendyka, Agatę Stafiej-Bartosik i Kubę Wygnańskiego.
Edwin Bendyk
Dziennikarz, publicysta, zajmujący się problematyką cywilizacyjną i wpływem techniki na życie społeczne, prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batorego.
Agata Stafiej-Bartosik
Dyrektor Generalna Ashoka w Polsce, międzynarodowej organizacji, która zrzesza przedsiębiorców społecznych wprowadzających innowacyjne i systemowe rozwiązania problemów społecznych.
Kuba Wygnański
Od wielu lat związany z sektorem pozarządowym, w tym współzałożyciel wielu organizacji i inicjatyw społecznych, prezes zarządu Fundacji Stocznia, współautor książki "Pod rękę z pomysłowym dobromirem. Podręcznik dla osób wspierającyh innowatorów społecznych".
Dariusz Bugalski
Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem, obecnie podcaster (autor podcastu K3), wcześniej związany m.in. z radiową Trójką i TOK FM. Pisarz, poeta, wykładowca akademicki. Zajmował się także edukacją artystyczną.
Kiedy? czwartek (16 września) 14.00-15.30
O czym?
Zapraszamy do udziału w kameralnych spotkaniach, które będą okazją do poznania innych innowatorów i innowatorek, którzy zajmują się innowacjami społecznymi w zbliżonych do Was tematach.
Innowacje społeczne w....
W czasie spotkań porozmawiacie o Waszych inicjatywach, wymienicie się kontaktami, ale też doświadczeniami i opiniami na temat tego, co jest szczególnym wyzwaniem w pracy nad innowacjami w każdym z tych obszarów tematycznych.
Z myślą o tych, którzy nie odnajdą się w powyższych tematach zorganizujemy także tzw. grupę varia, czyli przestrzeń do rozmowy o wszelkich innych tematach, które uznacie za warte rozmowy.
PorozmawiajMY o... granicach design thinking
Kiedy? czwartek (16 września) 16.00-17.15
O czym?
Gdybyśmy spotkali się tutaj 10 lat temu temu z pewnością dla wielu z nas design thinking brzmiał by co najmniej tajemniczo. Dzisiaj coraz częściej słyszymy o tym, że ktoś zaprasza na warszaty wykorzystujęce narzędzia design thinking, że jakaś innowacja była rozwijana przy wsparciu person, map emocji itd. Sięgają po nie inkubatory innowacji społecznych, samorządy, ale też osoby i instytucje samodzielnie rozwijający swoje nowe pomysły.
To chyba dobry moment, by wspólnie przyjrzeć się temu, kiedy stosowanie tej metody ma sens, a kiedy zupełnie nie? Czy design thinking może mieć nie tylko dobre, ale i złe skutki?
Do takiej rozmowy zapraszają nas Agnieszka Sikorska i Adam Chabiera.
Agnieszka Sikorska
Projektantka usług, trenerka, facylitatorka procesów projektowych. Od ponad 10 lat współprowadzi interdyscyplinarne studio projektowe cooperativa studio, gdzie zajmuje się projektowaniem usług oraz zarządzaniem procesami projektowymi. Współpracuje z podmiotami publicznymi – na szczeblu państwowym i samorządowym, organizacjami pozarządowymi i innowatorami społecznymi oraz firmami prywatnymi.
Adam Chabiera
Animator innowacji społecznych w Inkubatorze pomysłów współprowadzonym przez Fundację Stocznię i Laboratorium Innowacji Społecznych, specjalista ds. programów grantowych, filozof z wykształcenia.
Kiedy? czwartek (16 września) 16.00-17.15
O czym?
Wielkie innowacje małym kosztem: jak paradoksy napędzają systemowe zmiany.
Przykłady, ze wszystkich niemal kontynentów, „niemożliwego”, które zmienia świat – i koncepcje jak to osiągnąć.
Do opowieści na ten temat zaprasza Ryszard Praszkier. Będzie też oczywiście czas na rozmowę.
Zainteresowanym polecamy zbiór felietonów Ryszarda Praszkiera "Przebić tą kopułę". Znajdziecie je m.in. tutaj >>
dr hab. Ryszard Praszkier
Przez lata związany z Instytutem Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, emeryt. Badał zjawisko przedsiębiorczości społecznej i dynamiki zmian społecznych: co czyni zmianę długofalową i nieodwracalną? Od 1995 roku z organizacją Innowatorów Społecznych „Ashoka”. Pracował z innowatorami społecznymi w Kanadzie, Ugandzie, Nepalu, USA, Pakistanie, Bangladeszu, Burkina Faso, Senegalu, Indiach, Egipcie, Nigerii, Tajlandii, Niemczech, Meksyku, Europie Centralnej, Wenezueli, Południowej Afryce i Indonezji.
Kiedy? czwartek (16 września) 16.00-17.15
O czym?
Katarzyna Sadło
Trenerka, doradczyni specjalizująca się w tematach dotyczących m.in. finansowania działań społecznych. Ma doświadczenie we wspieraniu podmiotów ekonomii społęcznej, stowarzyszeń, fundacji, ale także prywatnych grantobiorców.
Kiedy? czwartek (16 września) 16.00-17.15
O czym?
Kwestia praw autorskich bywa pewnym wyzwaniem przy rozwoju innowacji społecznych i to już od dość podstawowego poziomu. Bo co na przykład uznać za twórcze w przypadku innowacji społecznej, która stanowi połączenie wielu różnych, już wcześniej istniejących i stosowanych elementów? Czy lepiej stosować otwarte licencje a może stawiać na pełną ochronę? Jak to następnie uregulować, żeby było klarowne i efektywne?
Porozmawiamy o filozofii prawa autorskiego, komu jest potrzebne i co właściwie chroni.
Dużo wątków, czasu nie za wiele, ale warto taką rozmowę i wymianę opinii i doświadczeń odbyć. Zapraszają do tego Natalia Mileszyk i Julia Zasacka.
Julia Zasacka
z wykształcenia prawniczka. Zanim przyciągnęły ją innowacje społeczne i praca w Stoczni, jej zawodowe zainteresowania krążyły wokół prawa własności intelektualnej. Pracowała jako prawniczka w dużej instytucji kultury, w kancelariach prawnych, a także była związana z fundacją działającą na rzecz otwartej kultury i praw odbiorców treści. Te doświadczenie pozwoliły jej zgłębiać temat ochrony praw autorskich z trzech odmiennych perspektyw.
Kiedy? czwartek (16 września) od ok 20.30 do 21.00
Wieczorem zapraszamy na półgodzinne, odstresowujące przedstawienie w wykonaniu Teatru improwizowanego Klancyk (więcej o Teatrze >>). Jest to teatr innowacyjny, który gra komediowe spektakle powstające na żywo. Na scenie stworzą świat wyobraźni, który rodzi się między aktorami a publicznością. Świat nowych, oryginalnych skojarzeń, interakcji i zaskoczeń. Stworzą coś tylko dla nas, coś co już nigdy się nie powtórzy (w języku innowatorów: nie wyskaluje!). Ciekawi Was jak zagrają osobę, która jest innowatorem społecznym? Przyjdźcie koniecznie! Nie będzie daleko, bo kolacja będzie na II piętrze, a przedstawienie na III ;)
Kiedy? Czwartek (16 września) 12-13.00
O czym?
Od czasu pierwszej wymIaNNy minęły 2 lata. To nie były 2 lata podobne do innych. Spotkało nas nowe, trudne doświadczenie. Nie wiemy też, co nas jeszcze czeka. Nie byliśmy na to gotowi i ciągle nie jesteśmy. Musieliśmy uczyć się szybko - zrozumieć co się dzieje od strony medycznej, ekonomicznej, społecznej. Musieliśmy inaczej organizować pomoc medyczną, wynaleźć szczepionkę, żyć nie wychodząc z domu - uczyć się, pracować, podtrzymywać relacje. Wszystko to trzeba było wymyślać w wielkim pośpiechu, ucząc się na błędach. Zdolność do poszukiwania nowych rozwiązań i do innowacyjności często decydowała o przetrwaniu.
Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że tak będzie też w przyszłości. Innowacyjność nie jest już “dodatkiem”, to raczej “konieczność”.
O tym, dlaczego innowacje społeczne są potrzebne bardziej niż kiedykolwiek, będziemy rozmawiać w czasie sesji wprowadzającej nas w wymIaNNę.
Do rozmowy, zaprosiliśmy trzy osoby, które starają się spoglądać na to, co nas otacza także z szerszej - globalnej i ewolucyjnej - perspektywy:
Kiedy? Piątek (17 września) 10.30-11.30 (piersza grupa) lub 12.00-13.00 (druga grupa)
O Kooperatywie Dobrze
Dobrze to organizacja spółdzielcza prowadząca sklepy non-profit ze zdrową żywnością. Współtworzą ruch kooperatyw spożywczych oparty na przekonaniu, że sposób produkcji i dystrybucji żywności w społeczeństwie jest nierozłącznie związany z kwestiami ekologii i demokracji. Pragną sprawić, by także osoby o niskich dochodach miały dostępu do zdrowej żywności, a rolnicy mieli warunki, aby dbać o ekologiczne funkcje swojej gospodarki. Wierzą, że porozumienie i bezpośrednia współpraca konsumentów, reprezentujących społeczności miejskie, oraz producentów, reprezentujących z społeczności wiejskie, budują spójność społeczną oraz zaangażowanie obywatelskie będące fundamentami ładu demokratycznego. Wierzą także, iż zbliżenie i wymiana między tymi społecznościami przyczynia się jednocześnie do większej świadomości wpływu, jaki produkcja żywności ma na środowisko naturalne.
Kiedy? Czwartek (16 września) 19.00-19.45
O czym?
Zapraszamy na wieczorną rozmowę o niełatwej, krętej drodze innowatorów i innowatorek. Skąd biorą się innowacje? W jakiej mierze to wynik indywidualnych cech (a czasem wręcz geniuszu indywidualnych osób) a w jakiej “produkt” procesów i okoliczności, które powodują, że innowacje pojawiają się w ten lub inny sposób, kiedy przychodzi na nie czas i są wynikiem specyficznej ewolucji?
Czy gdyby Edison nie wynalazł żarówki do dziś siedzielibyśmy przy naftowej lampie? Raczej nie. Przed nim był inne osoby. Okazuje się, że ponad 20 osób wpadło na ten pomysł mniej więcej w tym samym czasie… Nie zmienia to jednak faktu, że każda z nich w pewnym momencie wpadła na pomysł, postanowiła zmierzyć się z wyzwaniem, oddała się marzeniom, że można sprawy urządzić inaczej.
W sesji wieczornej spróbujmy posłuchać opowieści i świadectw osób, które zdecydowały się w jakimś momencie zaryzykować i “skoczyć” w innowacje. Czasem więcej niż raz. O taki momentach granicznych, o roli odwagi, skłonności do ryzyka i zdolności do zbierania się po bolesnych czasem upadkach porozmawiamy z:
Wizyta w Kooperatywie Dobrze
Kiedy? piątek (17 września) 10.30-11.30 (pierwsza grupa) lub 12.00-13.00 (druga grupa)
Gdzie? ul. Andersa 27, Warszawa
Dostępność miejsca: ograniczona, wąskie przejścia w sklepiku
Dobrze to organizacja spółdzielcza prowadząca sklepy non-profit ze zdrową żywnością. Współtworzą ruch kooperatyw spożywczych oparty na przekonaniu, że sposób produkcji i dystrybucji żywności w społeczeństwie jest nierozłącznie związany z kwestiami ekologii i demokracji. Pragną sprawić, by także osoby o niskich dochodach miały dostępu do zdrowej żywności, a rolnicy mieli warunki, aby dbać o ekologiczne funkcje swojej gospodarki. Wierzą, że porozumienie i bezpośrednia współpraca konsumentów, reprezentujących społeczności miejskie, oraz producentów, reprezentujących z społeczności wiejskie, budują spójność społeczną oraz zaangażowanie obywatelskie będące fundamentami ładu demokratycznego.
Więcej informacji >>
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę"
Kiedy? piątek (17 września) 10.30-11.30
Gdzie? w zależności od liczby uczestników albo ul. Mokotowska 55 lok 50 albo Marzyciele i Rzemieślnicy (miejsce potwierdzimy w czwartek)
Dostępność miejsca:
Mokotowska: miejsce niedostępne dla osób poruszających się na wózku (siedziba stowarzyszenia znajduje się w starej kamienicy, bez windy)
Od 2002 roku Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" realizuje i wspiera realizację projektów społeczno-kulturalnych w całej Polsce. Szkoli, przyznaje dotacje, wydaje książki. Tworzy i promuje nowe modele działania w sferze kultury. Prowadzi projekty, które wynikają z pasji osób tworzących "ę" i z obserwacji świata.
Od lat prowadzi m.in. program Seniorzy w Akcji oraz Generator Innowacji Sieci Wsparcia (obecnie w partnerstwie z PCG). Pomysły, które rozwijają i wspierają w ramach inkubatora to takie które: poprawią jakość życia osób starszych i ich bliskich, pomogą lepiej przygotować się do starości, uruchomią lokalne i sąsiedzkie sieci wsparcia na rzecz osób starszych (lub/i opiekunów rodzinnych by zmniejszyć poczucie osamotnienia), sprawią, że instytucje będą mogły oferować bardziej dostępne usługi (współtworzone przez osoby starsze)
Więcej informacji o Towarzystwie Inicjatyw Twórczych ę">>
Fundacja Łąka
Kiedy? piątek (17 września) 12.00-13.00
Gdzie? Jazdów 10/5 domek "Sołectwo" tuż obok ambasady Niemiec
Dostępność miejsca: spacer dostępne dla osób poruszających się na wózku, choć trzeba brać pod uwagę, że częściowo będziemy się poruszali po trawie. W przypadku złej pogody niestety dostępność schronienia pod dachem jest mocno ograniczona.
Fundacja zabiega o bioróżnorodność i zwalcza smog, promując uprawę łąk kwietnych zamiast trawników w miastach. By to osiągnąć prowadzi działania edukacyjne i rzecznicze, tworzy banki nasion kwiatów łąkowych, oferuje usługi "ogrodnicze" i prowadzi swoje badania.
Dodatkowo pracuje nad stworzeniem przedsiębiorstwa społecznego, w którym pracować będą osoby z ośrodka pomocy MONAR w Marwałdzie. Celem przedsiębiorstwa będzie produkcja nasion roślin łąkowych.
Więcej informacji o Fundacji Łąka >>
Wolskie Centrum Kultury
Kiedy? piątek (17 września) 10.30-11.30 (pierwsza grupa) lub 12.00-13.00 (druga grupa)
Gdzie? ul. Działdowska 6, Warszawa
Dostępność miejsca: ograniczona ze względu na schody i przystosowanie toalet
Wolskie Centrum Kultury łączy społeczność twórców i odbiorców szeroko rozumianej kultury, która integruje i buduje wspólnotę lokalną. Wspólnotę nowoczesną, otwartą na różnorodne postawy i zjawiska współczesnego świata, ale w oparciu o lokalną tożsamość na warszawskiej Woli (jednej z dzielnic miasta).
Misją WCK jest budowanie kreatywnej i zintegrowanej społeczności, skupiającej twórców i odbiorców kultury, którzy razem współtworzą program kulturalny i wspierają jego realizację.
Więcej informacji o Wolskim Centrum Kultury >>
Kuchnia konfliktu
Kiedy? piątek (17 września) 10.30-11.30
Gdzie? ul. Wilcza 60, Warszawa
Dostępność miejsca: minimalnie ograniczona przez stopień przy wejściu
Kuchnia Konfliktu to bistro-sklep i przestrzeń do dialogu współtworzona przez uchodźców/uchodźczynie. To miejsce dające kluczowe wsparcie w budowaniu poczucia bezpieczeństwa obydwu stronom dialogu i okazja, by dzielić się znakomitą kuchnią.
Więcej informacji o Kuchni Konfliktu >>
Kawiarenka "Napraw to na Paca"
Kiedy? piątek (17 września) 10.30-11.30 (pierwsza grupa) lub 12.00-13.00 (druga grupa)
Gdzie? ul. Paca 40, Warszawa
Dostępność miejsca: miejsce dostępne dla osób poruszających się na wózku, choć mogą wystąpić pewne utrudnienia ze względu na remont elewacji budynku
Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL prowadzi Centrum Społeczne Paca 40, a w jego ramach m.in. pilotaż kawiarenki naprawczej - "Napraw to na Paca".
Na spotkaniach w Kawiarence rozmawia się w sąsiedzkim gronie o idei zero waste, poznaje nawzajem swoje zasoby i umiejętności. Odkrywa inspiracje dla siebie lub inspiruje innych mieszkańców.
Odwiedzający Kawiarenkę mogą wymieniać się bezgotówkowo ubraniami, gadżetami i bibelotami. Poza tym wspólnie szyją ze starych firanek woreczki na owoce i warzywa. Naprawiają zepsute zabawki, a także odnawiają małe meble i sprzęty domowe.
FabLab power by Orange
Kiedy? piątek (17 września) 10.30-11.30
Gdzie? Targowa 56, Warszawa
Dostępność miejsca: miejsce dostępne dla osób poruszających się na wózkach
FabLab powered by Orange (ang. fabrication laboratory) to miejsce stworzone w Warszawie przez Fundację Orange i Stowarzyszenie Robisz.to. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz wsparciu trenerów można w nim nauczyć się jak twórczo korzystać z nowych technologii, by stworzyć dosłownie wszystko.
Więcej informacji o FabLabie >>
Kiedy? piątek (17 września) 14.00-15.15
O czym?
Pytanie jakie chcemy postawić na koniec jest następujące: czy suma obecnie dostępnych różnych elementów wsparcia innowacji społecznych (instytucji, procesów, zasobów, usług etc.) układa się w system? Chodzi nam o system jako względnie kompletną, różnorodną, dostępną, trwałą sieć instytucji i relacji między nimi. Czy możemy mówić o ekosystemie podkreślając jego organiczny charakter, ewolucyjność, delikatność, powiązanie wielu elementów a także to, że innowacje nie są w nim „produkowane” ale znajdują przyjazne środowisko mogą się rozwijać? Czy uda nam się uniknąć fabryki i tworzyć raczej ogród?
W czasie tej części zastanowimy się wspólnie, jak mógłby wyglądać taki ekosystem. Z czego się składa? Które jego elementy już istnieją (czasem w nadmiarze), a których nam brakuje? Na ile może on być produktem zaprojektowanym, a na ile wydarzy się sam? O tym wszystkim porozmawiamy m.in. z Martyną Rubinowską z Ashoka w Polsce, organizacji, która od lat inspiruje i wspiera innowacje społeczne i ma unikalną globalną perspektywą i olbrzymie doświadczenie - działa od 40 lat, obecnie prawie w 100 krajach. Sama Ashoka jest czymś w rodzaju systemu, ale stara się patrzyć szerzej (zobacz >>)
Tyle o Ashoka, ale do tej rozmowy zaprosimy też wszystkich tych, którzy zostaną z nami w tej ostatniej, arcyciekawej części WymiaNNy. Warto zostać. Lepiej tworzyć dobry system niż później obalać zły...
16 i 17 września (czwartek i piątek) w Warszawie.
Naszym głównym miejscem spotkania będą Marzyciele i Rzemieślnicy. Dom Innowacji Społecznych (ul. Bracka 25, III p., Warszawa). Natomiast w piątek (17 września) na część dnia rozjedziemy się w różne miejsca w Warszawie związane z innowacjami społecznymi na wizyty studyjne, a popołudniu spotkamy się znowu wspólnie w Marzycielach.
Prosimy o wypełnienie poniższego formularza do 10 września. Jeśli to możliwe, zachęcamy do wczesnego zgłaszania się, ułatwi nam to przygotowanie wydarzenia, szczególnie w czasie pandemii.
Wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszeniowego nie gwarantuje uczestnictwa w wymIaNNie. Osoby, które zakwalifikują się do udziału w niej zostaną o tym poinformowane mailowo możliwie szybko po wysłaniu zgłoszenia, ale nie później niż 12 września.
Zwrot kosztów podróży
Osoby, które zgłaszając się na wymIaNNę sygnalizowały potrzebę skorzystania ze zwrotu kosztów podróży, otrzymały już od nas informację, w jaki sposób oddamy pieniądze za podróż. Jeśli do kogoś ta informacja nie dotarła, prosimy o kontakt.
Noclegi
Dostępność wydarzenia
Postaramy się, by wydarzenie było możliwie dostępne dla osób z różnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami. Sesje odbywać się będą w przestrzeniach dostosowanych do osób z ograniczeniami ruchu.
Ze względu na fakt, że poszczególne wydarzenia będą się odbywać w różnych miejscach, prosimy o zaznaczenie w formularzu, czy potrzebujecie Państwo innych rozwiązań umożliwiających pełny udział (np. tłumaczenie na PJM, pętla indukcyjna, asysta).
Troska o siebie nawzajem, czyli o zabezpieczeniach antycovidowych
Z oczywistych powodów zadbamy o środki do dezynfekcji. Spotkania plenarne ograniczymy do minimum.
W trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo musimy także wiedzieć, czy w trakcie wymiaNNY nie przekroczymy dozwolonego limitu osób niezaszczepionych. Dlatego w formularzu pytaliśmy także o tą kwestię, licząc na zrozumienie i podzielenie się tą informacją.
W trakcie rejestracji na wymIaNNę poprosimy Was także o wypełnienie stosownego oświadczenia.
Wyżywienie
W czasie wymIaNNy zapewniamy napoje i jedzenie. Co do zasady będą to potrawy wegatariańskie, ale wegańskie. O preferencje żywieniowe pytaliśmy w formularzu zgłoszeniowym.
Opieka nad dziećmi lub innymi osobami będącymi pod stałą opieką uczestniczków/uczestniczek
Bardzo nam zależy, by w wymIaNNie mogły wziąć udział także osoby mające pod opieką małe dzieci lub innych członków/członkinie swoich rodzin. Jeśli będzie taka potrzeba na miejscu zapewnimy opiekę nad dziećmi. Jesteśmy także w stanie pokryć koszty opieki nad innymi osobami.
Prosimy o wskazanie ewentualnych potrzeb w formularzy zgłoszeniowym.
Nagrania i transmisje on-line
wymIaNNA co do zasady ma w tym roku formułę stacjonarną, ale 2 sesje czwartkowe będą tansmitowane on-line (Dlaczego innowacje społeczne są teraz potrzebne bardziej niż kiedykolwiek wcześniej oraz Kręte drogi innowatorów i innowatorek). Ich nagrania umieścimy także na stronie już po zakończeniu spotkania.
Masz pomysł na warsztat, sesję, rozmowę lub inny element wymIaNNY i chciałbyś/chciałabyś podjąć się jej przygotowania i poprowadzenia? Zapraszamy do kontaktu z nami! Napisz lub zadzwoń do nas (katalizator@stocznia.org.pl, 608 197 616).
Bardzo nam zależy na tym, by wymIaNNa była współtworzona przez możliwie duże grono osób i instytucji. Jeśli będzie to potrzebne, pomożemy w realizacji Twojego pomysłu.
Tym razem wymIaNNa odbywa się w ramach projektu Katalizator innowacji społecznych, którego celem jest m.in. wspieranie rozwoju ekosystemu innowacji społecznych. Staramy się pomóc we wzajemnym poznawaniu się, budowaniu relacji i podnoszeniu kompetencji zarówno innowatorów i innowatorek społecznych, jak i osób, które w ramach instytucji lub w pojedynkę na różne sposoby wspierają ich i rozwijane przez nich innowacje społeczne.
Projekt jest finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego i jest realizowany przez Fundację Stocznia oraz Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.
Fundacja Stocznia
Od ponad 10 lat tworzymy i wspieramy skuteczne rozwiązania dla problemów społecznych, włączamy obywateli i obywatelki w decydowanie o sprawach publicznych oraz pomagamy organizacjom i samorządom planować i realizować działania społeczne.
Rozwijamy i upowszechniamy dobre praktyki, tworzymy narzędzia ułatwiające działalność społeczną, prowadzimy badania społeczne, szkolimy oraz opracowujemy materiały edukacyjne. Z efektów naszych działań korzystają m.in. seniorzy, uczniowie i nauczyciele, mieszkańcy, aktywiści i urzędnicy samorządowi z całej Polski.
Wierzymy, że wiele ważnych społecznie potrzeb wymaga nowego podejścia. Dlatego samodzielnie, lub pomagając innym, szukamy, dopracowujemy i sprawdzamy w praktyce nowatorskie rozwiązania, czyli innowacje społeczne.
Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych
Staramy się tak wpływać na zmiany systemu społeczno-ekonomicznego, aby był on coraz bardziej elastyczny, otwarty na współpracę i efektywny. Uważamy, że nie jest to możliwe bez włączania obywateli w tworzenie i realizację zadań publicznych. Dlatego też takie terminy jak „ekonomia społeczna” czy „partycypacja publiczna” są dla nas bardzo ważne.
Prowadzimy inkubator innowacji społecznych w obszarze rynku pracy przyszłości - TransferHUB. Wraz z Fundacją Stocznia tworzymy Katalizator Innowacji Społecznych.
Zachęcamy do kontaktu z nami w sprawach programowych, logistycznych i wszystkich innych związanych z wymIaNNĄ.
mail: katalizator@stocznia.org.pl,
telefon: 607 389 600 - Julia Zasacka | Fundacja Stocznia
Speakers
Val Efram
Professor of Literature
George Mason University
Topic: Dostoyevsky's ethical framework in the 21st century
Lorne Michaels
Professor of Linguistics
University of Arizona
Topic: Monosyllabic and multi-syllabic language division
Abraham Johnston
Executive Director
Education Research Association
Topic: Continuing cultural education in the workforce
Abraham Johnston
Executive Director
Education Research Association
Topic: Continuing cultural education in the workforce
9/14: 3pm-6pm
Day 1: Welcome meeting for all attendees
9/15: 9am-6pm
Day 2: Workshops & master classes
9/16: 9am-6pm
Day 3: Lectures & panel discussion
Gdzie i kiedy?
Los Angeles Convention Center
1201 S Figueroa St, Los Angeles, CA 90015, USA
9/14/2018 - 9/16/2018